Top Ad unit 728 × 90

Güncel İçerik

5 Beyin Kuramı ile Mutluluğu Keşfedin.


Beynimizle ilgili bilmediğimiz bu 5 şey yüzünden mutsuzsunuz. Beynin yaptığı bu 5 işlem sizi mutsuz yapıyor. Bu 5 kuramı anladıktan sonra beynimiz daha mutlu ve huzurlu olacaktır. Kaygılarınız ve endişeleriniz azalacak ve daha huzurlu hissedeceksiniz.

Beyinle ilgili bilmemiz gereken 5 şey ve mutsuzluğumuzun sebebi


1- Beyin gerçek algısı
Yapılan araştırmalar beynimizin algılama durumuyla ilgili. Elinizin kesildiğinde yaşadığınız acı ile elinizin kesildiğini hayal etmeniz arasında çok fark yok. Çünkü ikisinde de aynı nöronlar ateşleniyor ve beyindeki aynı bölgeler yanıp sönüyor.

Kısaca izlediğiniz bir filmde ağlamanızın veya korkmanızın en büyük sebeplerinden biri beyninizin her şeyi gerçek sanmasıyla ilgili olmasıdır. Kısaca bir endişeye kapıldığınızda beyin bunu gerçekten olmuş gibi yaşıyor ve duygusal olarak çöküyor.

2- Beyin için kalp yarası ile fiziksel yaralanma aynı büyük acıya sebep oluyor.
Birisi sizi üzdüğünde yoğun şekilde bir acı duyuyorsanız, bunun sebebi beyniniz fiziksel acı ile duygusal acıyı birbirinden ayırmıyor.

Kolunuzun kırılması ile kalbinizin kırılması aynı beyinsel tepkiyi alıyor küçük bir farkla kalp kırıklarınız çoğu zaman iyileşmiyor.

3- Beyniniz başka birinin acısını kendi acısı olarak yorumlayabiliyor.
Birisi size dertlerini anlattığında beyniniz onun yaşadığı durumu kendi durumu gibi görüp yaşıyor. Eğer birinin dertlerini dinlediyseniz üzgünüm ama artık beyniniz için aynı dertler geçerli.

Onun hissettiği acı empati durumu yüzünden sizde yaşıyorsunuz. Özellikle sevdiğiniz ve değer verdiğiniz bir insansa aynı acıyı yaşamanız kaçınılmaz.


4- Beyin yeterlilik ve teşvik ister.
Beyin pohpohlanmaya bayılır. Buna ihtiyacı vardır. Çünkü her övüldüğünde büyük miktarlarda dopamin salgılanır ve beyin büyük huzur ve gevşeme yaşar. Mutsuzluğumuzun ardındaki en büyük nedenlerden biri kendimize yüklenmemiz ve kendimizi aşağılamamızdır.

Başkalarının sözlerini bir kenara bırakın. Kendiniz için bir iyilik yapın ve ne kadar iyi şeyler yaptığınızı söyleyin. İç hesaplaşmaları ve hatalarınızı bir kenara bırakın ve kendinize sen başarılısın ve çok iyi bir insansın deyin.

5- Beyine imkansız gelen görev vermek.

Beyniniz bir kaygı senaryosu yaşadığında ki bu genellikle duygusal durumumuzun iyi olmadığı zamanlara gelmektedir. Büyük bir baskı ve huzursuzluk halini yaşar. Peki kaygı senaryosu nedir. Diyelim ki ocağı kapatmayı unuttun kaygısı geldi. Sen ise bir misafirliktesin.

Beyin ocakla ilgili çözümler arayacak ama ocağı gidip kontrol edemeyeceği için bu görev ona imkansız gelecektir. Bu durumda huzursuzluk ve endişe hat safhaya çıkacaktır. Bir kaygı senaryosu geldiğinde bu beyin için imkansız bir görevse yapmanız gereken tek şey Kendinizden emin bir şekilde "Evet Ocağı kapattım" demektir. Zihin bu andan itibaren bununla ilgili endişeyi bırakacaktır.


5 Beyin Kuramı ile Mutluluğu Keşfedin. Reviewed by bilgierdemdir on 18:46:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi kullananlar Kullanım Koşullarını ve Gizlilik İlkesi'ni kabul etmiş sayılır. Sitedeki yazılar ve diğer metaryaller bilgi verme amaçlıdır. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri, sadece bilinçli olarak doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.
Bilgi Erdemdir | Bir Kişisel Gelişim Blogu © 2014 - 2020

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.