Top Ad unit 728 × 90

Güncel İçerik

7 Şaşırtıcı Psikoloji Gerçekleri


İnsan psikolojisini ve beynini anlamak dünyadaki en zor işlerden biridir. Fakat bilimin bunun için çok büyük çaba harcadığı kesin. İnsan hakkında gerçekten şaşırtıcı psikolojik olaylar mevcuttur. Bu yazıda 7 psikolojik gerçeği gözler önüne seriyoruz. Bu yazı ufkunuzu açacak...


1- İstem dışı körlük
Hepimiz bazı konularda biraz dikkatsiz davranabiliriz. Bazen bazı şeyleri gözden kaçırabiliriz. Ama istem dışı körlük veya dikkatsiz körlük nedir? İstem dışı körlük dikkatimizi bir noktaya verdiğimizde diğer tüm olayları kaçırdığımız bir durumdur. Mesela şu video buna çok harika bir örnek teşkil etmektedir. %90 insanda istem dışı körlük vardır.


2- Alınan kararların %90 bilinçaltı kararlarıdır.
Bilinçaltı sizi etkilemede o kadar üstün ve etkindir ki çoğu kararı kendiniz almış gibi hissedersiniz. Bu yazıyı bile okumanızın sebebi bilinçaltında alınan karardır. Siz bilinçli bir karar verdiğinizi düşünürken bilinçaltınız çoktan kararınızı etkilemiştir. Şöyle bir düşünün en son eve aldığınız şeylerde mesela marka seçerken veya yeni bir ürünü alırken bilinçaltınızın devrede olup olmadığını bir kontrol edin. Psikologlara göre bilinçaltı pek çok kararınızda sizden bir adım önde ve kararlarınızda etkin rol oynuyor. Onun için dünyada pek çok yerde yasak olmasına rağmen bilinçaltı reklamcılığı hayatımızdadır.

3- Yüzleri isimlere göre daha iyi hatırlarız. Neden?
Bunun en basit cevabı görsel hafızanın daha fazla gelişmiş olması diyebiliriz. Bir bebek, insan yüzlerini tanımanın önemini bilinçaltı seviyesinde kavrar ve bunun için beyinde büyük bir yer ayrılır. Kısaca hepimiz bir insan yüzü ekspertiz'iz ama aynı şey kelimeler için geçerli değil. Çünkü kelimelere beynimiz çok daha az bir yer ayırmıştır. Kısaca birini tanıyıp ismini hatırlamadığınızda üzülmeyin çünkü beynimiz en baştan böyle karar verdi. Ayrıca yeni bir dil öğrenirken görsel olarak eğitim alırsanız çok daha hızlı öğrenirsiniz.

4- Hedeflerinizi anlatırsanız başarısız olursunuz.
Bilimsel çalışmalar hedeflerinizi anlattığınızda motivasyonunuzun düştüğünü ispatlamştır. Birine ileride şu işi başaracağım derseniz o kişi iyi veya kötü bir eleştiri yapmasa bile psikolojik olarak motivasyonunuz düşer. Bunun en büyük sebeplerinden biri sosyal tatmin yaşamanız. Kısaca siz o hedefi gerçekleştirmeseniz bile sosyal ortamda anlatıldığı için bilinçaltı hedefe varıldığını düşünüyor ve motivasyonunuz düşüyor.

5- Favori şarkınız sizin favori şarkınız çünkü.
O şarkı sizin duygusal bir anınıza bağlı ve bu anı çok kuvvetli duygusal öğeler içeriyor. Eğer favori bir şarkınız varsa biraz derinlere inip bunu fark edebilirsiniz. Bilinçaltınızda anınız ile şarkı aynı zamanı paylaşıyor olması muhtemeldir.

6- Fobiler sadece geçmişle ilgili olmayabilir.
Yapılan son araştırmalar fobilerimizin dna'dan yani aile genlerinden geldiğini ispatlar nitelikte. Kısaca örümcekten korkuyorsanız. üç kuşak önceki aile büyüğünüzden almış olabilirsiniz bu özelliği.

7- Bilinciniz bir anda sadece bir işi gerçekleştirebilir.
Kısaca iş yaparken telefonla konuşuyorsanız bunun için bilincinize değil bilinçaltınıza teşekkür etmelisiniz. İşiniz tamamen bilinçaltı seviyesine inmiş ve otomatik pilotta iş yapmaktasınızdır. Eğer birden fazla işi bir anda yapmak istiyorsanız ne yazık ki bu imkansızdır. Yapılan araştırmalar insanların bir seferde sadece bir işe tam konsantre olabildiğini kanıtlamıştır.
[post_ad]
7 Şaşırtıcı Psikoloji Gerçekleri Reviewed by bilgierdemdir on 14:27:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi kullananlar Kullanım Koşullarını ve Gizlilik İlkesi'ni kabul etmiş sayılır. Sitedeki yazılar ve diğer metaryaller bilgi verme amaçlıdır. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri, sadece bilinçli olarak doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.
Bilgi Erdemdir | Bir Kişisel Gelişim Blogu © 2014 - 2020

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.