Top Ad unit 728 × 90

Güncel İçerik

Kısaca Eft (iğnesiz akapunktur) nedir. Duygusal özgürlük tekniği nedir.

Bu yöntem, 3000 bin yıl önce algılayamadığımız bir enerjinin noktalarını tespit eden
Sholin ve Taosit tapınak bilgilerine dayanır.Gary Craig bu düşünce alanı tedavisini bugün eft (emotional freedom therapy) uyarlamıştır.EFT tüm Dünya’da yüz binlerce kişinin başarı ile uyguladığı bir 'ENERJİ PSİKOLOJİSİ TEKNİĞİ’ dir. Kısaca iğnesiz akupunktur ve duygusal bir egzersiz olarak tanımlayabiliriz. Enerji bedenimizdeki akımlar EFT ile yeniden düzenlenebilir ve bizleri fiziksel rahatsızlıklara kadar götüren enerji akımının blokajları ortadan kalkabilir. Sizi rahatsız eden ve sisteminizi yavaşlatan duygulardan arındıkça daha sağlıklı ve mutlu olursunuz, üretkenliğiniz artar. Sanıldığının aksine sadece psikolojik rahatsızlıklarda değil, tüm fiziksel rahatsızlıklarda bu teknikten yararlanmak mümkün.

EFT ile yaşamınızın her alanında oluşan tıkanıklıkları çözebilir, çekim yasaları gereği, vereceğiniz doğru mesaj ve olumlamalar ile sadece sağlığınıza değil, bolluk ve berekete de kavuşabilirsiniz. Stanford mezunu bir mühendis olan Gary Craig’in 90‘lı yıllarda geliştirdiği bu teknik uygulanabilirliği ve basitliği ile sağlık profesyonellerinden öğretmenlere, yaşam koçlarından ev hanımlarına kadar çok geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. EFT kısaca, iğnesiz akupunktur olarak tanımlanabilen ve kolayca uygulanabilen bir tekniktir. Çin’li Shaolin rahiplerin 5000 – 7000 yıl öncesine varan bilgileri bu öğretime de temel olmuştur.

Yaşamımızın pek çok alanında sorun yaşıyoruz, bunlara verdiğimiz tepkilerin niteliği ise yaşam düzeyimizi, sağlık ve mutluluk katsayımızı oluşturuyor. Zihnimizin olumsuz yorumları bazen yıllarca sürüyor, alışkanlıkla düşündüklerimiz bizi mutsuzluğa, Başarısızlığa, çeşitli rahatsızlıklara sürüklüyor. Hepimiz başımızdan kötü bir olay geçtiğinde, olumsuz ve derin bir deneyim yaşadığımızda bunun etkilerini yıllarca taşıdığımızı biliriz. Bunun nedeni geçirdiğimiz travmanın enerji bedenimizde bıraktığı tıkanıklıklardır.

"Bütün olumsuz duyguların nedeni bedenin enerji sisteminde meydana gelmiş bir aksaklıktır.”
Bu aksaklık enerjisel olarak giderildiği anda duygusal düzeyde de giderilir ve kişi olumsuz duygulardan kurtulur. Yani zihninizi bilinçle, farkındalıkla programlamanız mümkün. Ana yöntem olarak kullanacağımız EFT, olumsuz duygu ve düşüncelerin nötrleşerek, yeni olumlu düşünce modellerinin zihne kolayca, hemen yerleştirilmesini sağlayan ve kişinin kendi kendine uygulayabileceği bir tekniktir.

EFT, Her türlü duygusal ve zihinsel sorunun birkaç dakikada veya aynı gün içinde ortadan kaldırılması amacıyla kullanılıyor. Bu basit yöntem ile tüm yapılan, bir yandan halletmek istediğiniz sorunu zihninizde tutarken ve bununla ilgili duyguların ortaya çıkmasına izin verirken, diğer taraftan parmak uçlarıyla bedendeki bazı enerji noktalarına dokunulmasıyla uygulanan bir tür enerji çalışmasıdır. Bu şekilde enerji meridyenleriniz açılır ve enerjiniz dengelenir, sorunda kalıcı bir biçimde ortadan kalkar. Soruna bağlı olarak başarı oranı %85–97 arasında, alınan sonuçlar hızlı ve kalıcı oluyor. EFT, kolay öğrenilen ve uygulanan bir kendine yardım yöntemidir.

EFT HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Olumsuz Duygular: Stres, öfke, korku, kaygı, endişe, acı, üzüntü, suçluluk, güvensizlik, korku, nefret, kıskançlık, fobi, panik atak, depresyon, yoğun endişe (anksiyete), kötü anılar, kâbuslar, suçluluk duygusu, saplantılar…

Olumsuz İnançlar:“Şanssızım”, “Yalnızlığa mahkûmum”, “Beceriksizim”, “Kimseye güvenmemek gerek”, “Para bir elimden girer, öbür elimden çıkar”, “Ben sınavı kazanamam” gibi…

Duygusal Travmalar: Kaza, deprem, cinsel taciz, zorbalığa uğrama, terk edilme, işten atılma, soygun, yakınını kaybetme, haksızlığa uğrama...

Bedensel Sorunlar: Alerjiler, sırt/bel/ omuz ağrıları, migren, kabızlık, şişmanlık, sedef hastalığı, karın ve mide ağrıları, baş ağrısı, kanser, kronik yorgunluk sendromu(CFS), kolit, astım, çeşitli yaralar, Kaşıntılar, uyku sorunları, bağırsak problemleri, görme bozuklukları, kasılmalar, idrar sorunları, sabah bulantıları, adet öncesi rahatsızlıklar, terleme, karpal tünel sendromu, artrit, parmak uyuşuklukları, diş sancıları, titreme, multiplskleroz.

Madde Bağımlılıkları: Sigara, alkol, yemek, uyuşturucu, alışveriş, çikolata...

İlişkiler: Anlaşmazlık, cinsel sorunlar, boşanma, insan bağımlılığı, çocuklar ile iletişim...
[post_ad]
Hedef Belirleme: İşyerinde, ilişkilerde, kazanç düzeyinde, Başarılacak projelerde, toplumda yer belirlemede, hayat amacını ortaya çıkarmada...

Performans Artırma: Sınav, iş, spor, sanat, kolay odaklanma, hafıza geliştirme, yaratıcılık, disiplin geliştirme, topluluk önünde konuşma, verim artırma...

Ruhsal Gelişim: Dinginlik, sevecenlik, affetmek, sevgi ve hoşgörü geliştirme...
Bunlara ek olarak tüm ruhsal, zihinsel, duygusal ve bedensel sorunlarda uygulanması önerilir.

EFT´NİN ÖZELLİKLERİ

EFT uygulamalarının en iyi özellikleri söyle sıralanabilir:
Hızlıdır.Birçok eski ya da yeni duygusal sorun bir saatten az bir sürede tamamen iyileşir, en inatçı tıkanıklıklar bile bir ay içinde sorun olmaktan çıkar.

Etkili ve kalıcıdır.Ömür boyu başa çıkılamamış korkular, takıntılar, derin üzüntüler bütünüyle ortadan kalkar. Kalıcı iyileşme sağlanır.

Yumuşak ve naziktir.Sadece parmak uçları dokundurularak yapılır.

Güvenlidir.Bedende çekme, itme, döndürme gibi manipülasyonlar yapılmaz, iğne batırılmaz, tablet ya da kimyasal herhangi bir madde alınmaz. Bu yüzden, hiçbir tehlikesi yoktur.

Özeldir.Uzun terapi seanslarında tüm yaşamımızı anlatırız, EFT'de ise halletmek istediğimiz soruna odaklanmamız yeterlidir.

Kolaydır. Öğrenmesi ve uygulaması kolay ve basittir, yöntemi kullanacak kişinin psikoloji ya da tip eğitimi alması gerekmez.

Kendi kendine veya bir uzman tarafından uygulanabilir.

Her tür sorun için uygulanabilir.
Yeni tıkanıklıklara yol açmaz.Geçmişimizde yaşadığımız olayların acısını tekrar yaşamamız gerekmez. Birçok psikolog aylar, hatta yıllar süren terapilerin yeni sorunlar getirdiğini, suçluluk, pişmanlık, kendine dönük öfke vbduygular yarattığını kabul etmektedir.

Soruna bağlı olarak başarı oranı %85 -97 arasındadır.
Karate noktası ve küçük tıplamalar.

Eft bedenin belli noktalarına hafif ve senkronize şekilde vurmaktan ibarettir. Kişi bazlı verilere göre şaşırtıcı şekilde Eft ile %90'lara varan başarı sağlanır.

karate noktası ile başlanır ve diğer noktalara vuruşla devam eder.
Noktalara vururken yaşadığınız problem dile getirilir. Her nokta enerji meridyenidir.

Eft pek çok hastalıkta ve başarıda yardımcı rol oynamıştır. Tıbbi tedaviye yardımcı olarak
eft kullanabilirsiniz 
Noktalar

Kaşın başı: Sağ tarafta ve mesane merdiyenin 1. noktası

- Gözün yanı: Sağ tarafta ve safra kesesi merdiyeninin 1. noktası

- Gözün altı: Sağ tarafta ve mide merdiyeninin 1. noktası

- Burun altı: Yöneten damarın 26. noktası

- Dudak altı: Alıcı damarın 24. noktası

- Boynun altındaki kemiklerin üstündeki nokta: Sağ tarafta ve böbrek merdiyeninin 27. noktası

- Koltuk altı: Sağ taraftaki mesane merdiyeninin 22. noktası, sol taraftaki dalak - pankreas merdiyenin 21. noktası

- Baş parmak: Sol elin sağ tırnak kökü, Akciğer merdiyeni 11. nokta

- İşaret parmağı: Sol elin sağ tırnak kökü, Kalın bağırsak merdiyeninin 1. noktası

- Orta parmak: Sol elin sağ tırnak kökü, Perikard meridyeninin 9. noktası

- Yüzük parmağı veya yüzük parmağını elin üstüne gelen kısmı: Sol elin sağ tırnak kökü, Üçlü hareket merdiyeni 1. noktası

- Küçük parmak: Sol elin sağ tırnak kökü, Kalp merdiyeninin 9. noktası

- Gamut: Sol elin küçük parmak kökü ile bilek arası, İnce bağırsak merdiyeninin 2. ve 3. noktaları

- Hassas nokta: Madalya noktası, böbrek merdiyeninin 27. noktası

Yöntem ile ilgili daha fazla bilgi için youtube'daki diğer önemli videolar...
  

Kısaca Eft (iğnesiz akapunktur) nedir. Duygusal özgürlük tekniği nedir. Reviewed by bilgierdemdir on 20:58:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi kullananlar Kullanım Koşullarını ve Gizlilik İlkesi'ni kabul etmiş sayılır. Sitedeki yazılar ve diğer metaryaller bilgi verme amaçlıdır. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri, sadece bilinçli olarak doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.
Bilgi Erdemdir | Bir Kişisel Gelişim Blogu © 2014 - 2024

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.