Top Ad unit 728 × 90

Güncel

recent

İyi Bir İş Görüşmesi İçin 5 TaktikKişisel gelişimin en önemli alanlarından biri de iş hayatı. Bu yüzden iş görüşmelerinde uygulayacağınız taktikleri ve teknikleri yazmak istedim. İş görüşmeleri hayatımızın bir parçası artık. Bazen transfer için bazen şirketle ilgili problemlerden bazen de işsiz kaldığımız için yapmamız gereken bir şey. Orta ölçekli firmalarda genellikle bir veya en fazla iki kişi ile görüşürken büyük firmaların iş görüşmeleri genellikle mülakat şeklinde geçiyor ve başvuranları terletiyor. Peki iyi bir iş görüşmesi için ve sonuç almamız için neler yapmamız lazım.

"İş hayatı bütün lise ve üniversitelerden daha zor bir okuldur."  -  Thomas Edison

İyi bir iş görüşmesi için 5 teknik
Sakin olun.
Galiba en büyük hata sakin olmamaktan kaynaklanıyor. Peki nasıl sakin olabilirsiniz. Öncelikle çok iyi hazırlanın yanınızda götüreceğiniz belgeleri ve konuşmanızı hazırlayın. Unutma karşında ki insanlarda senin gibi normal insan ve onlarda gergin olabilir. Gülümsemeyi ve güzel konuşmayı unutma.

Başvurduğunuz şirketi ve pozisyonunuzu iyice araştırın.
Şirket hangi sektörde faaliyette hangi işlere odaklanmış durumda ve seni işe almasındaki amaç nedir.
Bunun için ödevine iyi çalış ve gerekli bilgilere ulaş.

Sorulara hazırlanın
Genellikle şirketler benzer belli insan kaynakları soruları ile size gelir bu sorulara hazırlanın.

Bize kendinden bahseder misin?
Bu genellikle açılış sorusudur. 5 dakikadan uzun olmayacak şekilde yaptığın işleri, okuduğun okulu, çalıştığın projeleri anlatabilirsin. Eğlenmeye ve gergin olmamaya bakmalısın.

Sizi neden işe almalıyız. Diğer adaylardan farkınızı açıklayınız?
Seni özel yapan ne bunu iyi düşünmelisin. Gerçekten seni diğer adaylardan ayıran özellik nedir.

Kuvvetli yönlerin nelerdir?
3 tane kuvvetli yönünü seçmelisin.

Zayıf yönlerin nelerdir? 
Galiba en tehlikeli sorulardan biridir. Bunun üzerinde düşünüp pozitif olacak bir zayıflık söyleyebilirsiniz. İşinizle ilgili zayıf olduğunuz yönü düşünün diyelim ki Mühendislik alanında bir başvurunuz var istenilen bir programda zayıfsınız ve bunu söyleyin ve ekleyin bunu kurs ve eğitimlerle destekleyeceğim diye

Hedefleriniz nelerdir? 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?
İşinizi ve hedeflerinizi düşünün ve bu iş için ne kadar istekli ve başarılı olacağınızı göstereceğiniz hedefler belirleyin.

Neden şirketimizde çalışmak istiyorsunuz?
Şirketin plan ve projelerini bilerek ona göre hedeflerini göstermeli ve neden çalışmak istediğini söylemelisin.

Eski iş yerinin senin hakkında söylediği 3 pozitif şey nedir?
3 iyi özelliğini söylemelisin. Bunlar çalışkanlık olabilir başladığı işi bitirmek olabilir. Bunların üzerinde düşünerek güzel cevaplar bulabilirsin.

Eğer bir hayvan seçmen gerekse hangisi olurdun?
Hızlı düşünüp cevap vermelisin. Eğer tavşan dersen sakin bir insan olduğunu ve eğer aslan dersen agresif bir yapın olduğu düşünülecektir.

Ne kadar ücret düşünüyorsun?
Öncelikle değerini kendinin iyi bilmen gerekiyor. Senin işini yapan insanlar ne kadar alıyor. Sonra eğer önceki şirketin varsa orada ne kadar alıyordun ve hedefin kaç. Eğer o şirkette çalışmayı gerçekten istiyorsan çok ayran gönüllü olmamalısın  ve değerinin biraz üstünü söylemelisin.

Harika görünmelisin
O gün tam anlamıyla dört dörtlük görünmelisin. Çünkü insanlar kelimelerden önce görünüşe bakacaktır.

Sorular Sorun
Görüşmede bu pozisyonla ne kadar çok ilgilendiğinizi gösteren sorular sorun. En az 5 soru hazırlayın. Bu sorular pozisyonunuz ile ilgili bilgi sağlayacak sorular olsun ve ayrıca şirketin kültür ve hedefleriyle ilgili sorular olabilir.

Bilgi erdemdir - Kişisel Gelişim Sitesi
İyi Bir İş Görüşmesi İçin 5 Taktik Reviewed by bilgierdemdir on 07:37:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi kullananlar Kullanım Koşullarını ve Gizlilik İlkesi'ni kabul etmiş sayılır. Sitedeki yazılar ve diğer metaryaller bilgi verme amaçlıdır. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri, sadece bilinçli olarak doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.
Bilgi Erdemdir | Bir Kişisel Gelişim Blogu © 2014 - 2020
Alt Yapı Blogger, Tasarım ve Yazılım Ender Çene

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.