Top Ad unit 728 × 90

Güncel

recent

Neden Pozitif Düşünmeliyiz


Olaylara pozitif bakmak bize ne fayda sağlar? Psikoloji testlerinden bardağın yarısı boş, yarısı dolu testini biliyorsunuzdur. Yarı dolu bir bardak getirirler ve sorarlar "bardak boş mu dolu mu?" Eğer boş dersen pesimist yani kötümser, dolu dersen optimist yani iyimsersin. Fakat yüzeysel bakıldığında pek bir şey anlatmayan bu teste biraz daha yakından bakalım.

1- Hayat bir bardaksa onu doldurmak senin görevin unutma.
Hayatını dolu dolu yaşa. İlişik yaşama. Hayatı anla ve sev.

2- Unutma! bardağını hiç bir zaman ağzına kadar doldurma.
Kendine ve yeni olaylara biraz yer bırak. Boş vakitler hayatın en güzel şeyleridir.

3- İçeceğin bir bardak su ise bardağın ne kadar dolu olduğu önemli değil. Eğer verilene şükredersen sonunda boş olan da dolar.

4- Başkalarının boş demesi önemli değil, eğer senin için doluysa doludur.
Başkalarının düşünceleri seni etkilemesin. Sen ne düşünüyorsun, önemli olan bu.

5- Eğer hayat sana yarısı dolu bir bardak veriyorsa diğer yarısını da sen doldur. Bence hayat sana harika bir başlangıç vermiştir değerini bil.

[post_ad]
Pozitif düşünmek demek kötü bir olayın iyi yanlarını bulmak değildir. Bu kendini kandırmaktır. Doğrusu kötü bir olaydan ders alıp onu pozitife çevirmektir.
Bu hikaye bu olayı çok iyi açıklar...
Çok çalışkan bir bulaşıkçı varmış ama patronu değerini bilmiyormuş. Sonunda bulaşıkçıyı işten kovmuş ve bulaşıkçı mahvolmuş. Ne yapacağını bilmeden dolaşırken aklına bir fikir gelmiş. Yaşlılara sebze satmaya başlamış. Çoğu yaşlı pazara gidip sebze alamadığı için ondan almaya başlamış. Sonunda bulaşıkçı bu işi karlı bir pazara çevirmiş ve ülkesinin en zengin adamlarından biri olmuş. Bir konuşmasında şöyle demiş "Her gün patronuma dua ediyorum eğer beni kovmasaydı, hala bir bulaşıkçıydım".
Kötü olaylar başımıza gelir. Olaylar yaşarız. Bazen mutlu eder ve bazen mahveder bizi bu olaylar. Bakın, hayatımızda olumlu düşünceyi keşfedersek kötü olayları atlatmak daha kolay olur. Bazen hayat bize bir bardak bile vermez.

Pozitif bakmak:

1 Motivasyonu güçlendirir.

2 Mücadeleye devam ederiz.

3 Sabır anlayışımızı güçlendirir.

4 Tekrar deneme şansımızı artırır.

5 Bizi yıpratmaz.

Pozitif düşünen insan olayların gerçek yüzünü görüp; gayret edip, sabredendir. Hayatının her günü yağmurluysa buna küsemezsin. Bir şemsiye alır ve yağmurun tadını çıkarırsın. Bunu yaptığın zaman hayat seni daha fazla ıslatamaz ve sonunda güneş çıkar. Çünkü güneş aslında hep oradadır.

Bilgi Erdemdir - Kişisel Gelişim Sitesi

Sadece kendini hayata karşı pozitif yaparak, her şeyi pozitif yapabilirsin.
- Osho


Neden Pozitif Düşünmeliyiz Reviewed by bilgierdemdir on 11:41:00 Rating: 5

1 yorum:

  1. emeğiniz için teşekkürler her sabah müdavimiyim bloğunuzun.sevgiler..

    YanıtlayınSil

Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi kullananlar Kullanım Koşullarını ve Gizlilik İlkesi'ni kabul etmiş sayılır. Sitedeki yazılar ve diğer metaryaller bilgi verme amaçlıdır. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri, sadece bilinçli olarak doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.
Bilgi Erdemdir | Bir Kişisel Gelişim Blogu © 2014 - 2020
Alt Yapı Blogger, Tasarım ve Yazılım Ender Çene

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.