Top Ad unit 728 × 90

Güncel

recent

Kişisel Gelişim de Ne Demek


En çok hangi konuda bu kadar kitap basılıyor derseniz, kişisel gelişim konusunda basılıyor diyebilirim. İlk okuduğum kişisel gelişim kitabı iş hayatı ile ilgili idi. Orada doğru bir tespitte bulunuyordu yazar. Kendinizi geliştirmekten çok değiştirmeye odaklanmalısınız.

Bir borsacının hayatını anlatıyordu bir bölümde. Borsacı pek çok araştırma, analiz ve çalışma yapmış. Sonunda bir türlü başarıyı yakalayamayınca vazgeçmeye karar vermiş. Oğlunun analiz çizergesi ile oynadığını görmüş. Bazı hisse senetlerini kırmızıya bazılarını maviye boyuyormuş. Daha sonraki zamanda kırmızıya boyadıklarının yükseldiğini ve maviye boyadıklarının düştüğünü görmüş. Peki oğlu bunu nasıl bilmiş.

Bir araştırma yapmaya karar vermiş oğlunun ana okuluna gitmiş ve çocuklardan bir portföy oluşturmasını istemiş (Müdürü ikna ederek tabii). Portföy belli hisse senetlerini yatırılacak miktarı seçerek yapılır. Çocuklar renkli kalemleri ile istenileni yapmışlar. Hisse senetlerini boyayarak 10 tane seçmişler. Sonuç korkunç derecede şaşırtıcı %70 oranında çocuklar başarılı olmuş. Bunun sebebi sadece şansla açıklanamaz. Çünkü 1 yıl boyunca bu araştırma devam etmiş. Oran çok az değişmiş.

Peki yılların brokerlarını bir hamlede geçen bu çocuklar ne yapıyorlar da bunu başarıyorlar. Aslında cevap ortada.

Biz hayatı çok ciddiye alıyoruz. Hayat deneyimleyeceğimiz, gezeceğimiz ve iç dünyamızı ve çevremizi güzelleştireceğimiz bir yer. İçimizdeki potansiyeli keşfetmemiz gereken bir yer. Çocuklar içlerindeki sesi dinleyerek bu kadar başarılı oluyorlar. Kişisel gelişim kitapları bir yerde kendini tekrarlayıp duruyor. Kişisel gelişim uzmanları da öyle. Evet doğruları söylüyorlar ama kişisel gelişim üzerine söylenecek şeyler sınırlı.

İnsan potansiyelini fark ederse işte o zaman başaracağı şeylerin neredeyse sınırı yok. Kendini bil ve kendi iç dünyanı keşfet. Kendini tanı ve kendini ifade et. Yaşanılanları kabul et. Hayattan zevk almaya bak.
[post_ad]
Öğrencisi budist rahibe sorar "ne zaman sizin gibi ustalaşacağım ve aydınlanmayı başaracağım" der. Rahip "Bunu sormayı bıraktığın zaman" der. Ne zaman sorusuna sufilerin cevabı hep aynıdır. Şimdi şimdi Zaman şimdi derlermiş.

Düşüncelerin sana sorular hazırlar. Bir soru veya bir cevap yoktur. Yaşanılacak bir hayat vardır. Mücadele edecek, ter dökecek ve sonunda zafer senin olacak. Bir aslan ceylanı yakalayamayınca vazgeçtiğini gördün mü? Bunalıma mı giriyor depresyona mı giriyor? Kesinlikle hayır. O ceylanı yakalamak zorunda çünkü yakalayamazsa açlıktan ölecektir.

''Her sabah Afrika'da bir ceylan uyanır. En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir, yoksa öldürülecektir."


"Her sabah Afrika'da bir aslan uyanır. En hızlı ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir, yoksa aç kalacak ve ölecektir."

"Aslan veya ceylan olmanız fark etmez. Güneş doğduğunda koşmaya başlasanız iyi olur. '' Afrika Atasözü

İnsanlara televizyon bir şey öğretiyor. Kolay hayatlar; parayı kolayca kazanan insanların hayatları gün boyu gözümüze sokuluyor. Sana bir rüya gösteriliyor ve sen inanıyorsun. Uyandığında hayatın aslında hiç televizyonda anlatılan dünyaya benzemediğini görüyorsun. 

Televizyon, milyonlarca insanın aynı şakaya aynı anda gülmesini sağlayan, ama yine de yalnız olmasını sağlayan tek eğlence aracıdır.
- Thomas Stearns Eliot

Bence kişisel gelişim ilk ve son hanesine kadar kendini bilmekten ibarettir. Bireyin kendini bilmesi ve tanımasıdır. Bir yapıya bir ek yapacaksan önce yapıyı analiz edersin. Eğer yapı bu gelişimi kaldıramayacaksa yapıyı ona göre restore edersin.

İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biri, kendilerini bir ilgi alanına zorlamalarıdır. Tutkularınızı seçmezsiniz, onlar sizi seçer. 
- Jeff Bezos

Dünyada milyarlarca insan var. O insanlardan biri de sensin ve diğer herkes gibi kendinin farklı olduğunu düşünüyorsun. Ama değilsin...

Milyarlarca insandan farklı olmak mı istiyorsun o halde farkında ol...
Kişisel Gelişim de Ne Demek Reviewed by bilgierdemdir on 11:00:00 Rating: 5

4 yorum:

 1. Yasim 27 oldu ama hala kendimi taniyamadim. Bunu nasıl yapacağımı da açıkçası bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizi tanımak; Duygularımızı anlamaktan geçer. Bunu yapabilmek için Farkındalık dediğimiz süreci başlatmamız gerekir. Bu süreç düşünceden sıyrılıp şimdide kalarak mümkün olur. Anda kalırsanız duygularınızı anlayabilirsiniz. Kendimizi tanıyabilmek için sorularla kendimizi irdelememiz gerekir. Kimim ben, hayattaki amacım gayem ne, Ne yapmak istiyorum, hayallerim nelerdir gibi sorular bize kendimizi tanıtır. Aslında inanılmayacak kadar yabancıyız kendimize. Sınırlarımızı keşfetmemiş ve gayelerimizi belirlememişiz. Hayatta mutluluğun gerçek anahtarı kesinlikle kendini bilmekten geçer. Pek çok yazımda bunu belirtiyorum. Çünkü kendini bilen insan mutlu ve huzurludur. Hayat ne 30'unda , ne de 40'ında başlar. Hayat farkında olduğunuz anda başlar.
   Yorumunuz için teşekkür ederim...

   Sil
  2. Bilgi Erdemdir vakip ayirip cevapladiginiz için ben teşekkür ederim.

   Sil

Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi kullananlar Kullanım Koşullarını ve Gizlilik İlkesi'ni kabul etmiş sayılır. Sitedeki yazılar ve diğer metaryaller bilgi verme amaçlıdır. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri, sadece bilinçli olarak doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.
Bilgi Erdemdir | Bir Kişisel Gelişim Blogu © 2014 - 2018
Alt Yapı Blogger, Tasarım ve Yazılım Ender Çene

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.