Top Ad unit 728 × 90

Güncel

recent

İnsanın Yaptığı En Büyük Hata


İnsanın yaptığı en büyük hata nedir dersek...

Kendini bilmemesi veya tanımamasıdır diyebiliriz.

İnsan kendisini tanımlarken isim soy isim ve geçmiş anılardan ibaret olarak görebilir ve bu hatadır.

Kendini bilmek ; Kendini tanımlamak ve kendini çözümlemektir. Kendini tanımlamak ise kişiliğimizi tanımaktan geçer. Duygularınızı ve o duyguların etkilerini analiz etmekle başlayıp düşüncelerinizi gerçek anlamda kavramaya kadar gider.

Genel itibari ile insanın farkında olduğu ve kendine ait olarak gördüğü düşüncelerine Ego diyelim. Ego kişiliktir. Kötü veya iyi diye ayırmak doğru değildir. Egosu doğru şekilde gelişmiş insan iyidir ve güzeldir.
[post_ad]
İnsanın bastırdığı unuttuğu veya farkında olmadan zihnimize sızan düşünceler ise İd dediğimiz ve hepimizin bildiği bilinçaltıdır. Burası zihnin karanlık tarafı olarak düşünülebilir. Buradaki duygu ve düşünceler genellikle bastırmaya zorladığımız düşüncelerdir.

Bir de bize ait olmayan ama bize yüklenmiş düşünceler vardır. Bunları doğru kabul etmiş ve ona göre yaşamamızı şekillendirmişizdir. Buna Süper ego veya üst benlik diyelim. Bilinçli olarak farkındayızdır ve genellikle "Yapma, yasak, sakın ha" kelimeleri ondan çıkar...

Fakat insanın gerçek potansiyeli bunlarla sınırlı değildir. İçimizde var olan enerji veya ruh bize gerçek çağrısını yapar. Onbinlerce yıldır biz insanlar gerçek doğamızı keşfetmeye çalışıyoruz. Sonuçlar ise karmaşık diyebiliriz. Bir elin yaptığını diğeri bozuyor gibi.
Ama insan birey olarak kendini keşfetmelidir yine de.
Noscete İpsum Latincedir ve kendini bil demektir. Eğer insan kendini keşfederse o zaman kendindeki yanlışları da keşfedebilir.
"Sen okyanusta bir damla değilsin,
Bir damlanın içindeki bütün okyanussun."
Mevlana
Bunu söylerken Mevlana potansiyelimizi nasıl küçük gördüğümüzü ve aslında ne kadar büyük bir potansiyelimiz olduğunu söylüyor.
"Sen kendini küçük bir varlık zannediyorsun, fakat senin içinde en büyük alem gizlidir."
Hz Ali (r.a)
Aynı  şekilde Hz Ali (r.a) bunu belirtiyor.

Tüm büyük alimler bunu söylüyor.
Budizm, Hinduizm, Taoizm, Müslümanlık, Hristiyanlık, Musevilik'te bunu söylüyor.

O halde bugün bu yazıyı okuduğunda içinde kendini keşfetmek ile ilgili küçük bir ışık yandıysa bunu es geçme...

Bugün senin büyük günün olabilir çünkü...

Bilgi Erdemdir - Kişisel Gelişim Sitesi

Benzer Konular:

Ayna ayna söyle bana

Takılıp kalmak ve bu durumdan kurtulmak için 10 yöntem

Kavanozdaki Beyin

İnsanın Yaptığı En Büyük Hata Reviewed by bilgierdemdir on 14:59:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi kullananlar Kullanım Koşullarını ve Gizlilik İlkesi'ni kabul etmiş sayılır. Sitedeki yazılar ve diğer metaryaller bilgi verme amaçlıdır. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri, sadece bilinçli olarak doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.
Bilgi Erdemdir | Bir Kişisel Gelişim Blogu © 2014 - 2020
Alt Yapı Blogger, Tasarım ve Yazılım Ender Çene

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.