Top Ad unit 728 × 90

Güncel

recent

Çocuğunuzu Bilgisayarın Elinden Kurtarmanın Yolları


Sabah işe gitmek için kalktığımda, oğlumun da o gün okulu olmamasına rağmen benimle kalkması beni şaşırttı. Sessizce bilgisayarın başına geçti ve kulaklığı taktı. Ne söyleyeceğimi bilemeden bir süre ona baktım. Daha dokuz yaşında sevimli oğlum bilgisayarın esiri olmuştu. Bilgisayarın elinden onu nasıl kurtarabilirdim. Yasak koymaya oldum olası karşı olmuşumdur. Ama bu durumda yapabileceğim en iyi şey yasak gibi gelmişti. Fakat nasıl bir yasak uygulamalıydım ki bilgisayara olan bağımlılığı azalmalı ve oğlum normal düzeyde bilgisayar oynamalıydı.

Bu yüzden şöyle önlemler almaya karar verdim;

1- Windows 7 kullanıyorsanız Ebeveyn denetimini aktif hale getirmek.

İlk yaptığım uygulama buydu. Günde 4 saat gibi bir süreye düşürdüm bilgisayar kullanımını.


Burada bu konu ile ilgili bilgi var. Daha detaylı bilgi için internette araştırabilir veya ebeveyn filtreleme için farklı programlar kullanabilirsiniz (ama bazı ebeveyn denetim programlarını dikkatli kullanmak gerekiyor. Format atmak zorunda kalmayın sonra).

2- İlgisini çekecek kitaplar ve oyuncaklara yönlendirmek.

Oğlumun oyuncaklarıyla oynamasını bilgisayar oynamasına tercih ediyorum. Çünkü bilgisayar oyunları gerçekten yoğun şiddet içeriyor. Fakat tamamen yasaklamak doğru değil. Yasaklayarak değil doğruyu öğreterek bunu yapmaya çalışıyorum.

3- Bir zaman çizelgesi hazırlamak.

Bir zaman çizelgesi hazırlamak ve buna uymak önemli. Bu sayede düzene alışmayı öğreniyor ve bilgisayar saatlerini ve diğer saatlerini karıştırmıyor.

4- Bilgisayarda eğitici oyunlara yönlendirmek.

Bence en zoru bu. İlk sebebi eğitici oyunlar genellikle çok sıkıcı ve çok az. Diğer sebep ise internette bunları bulmak diğer oyunlara nazaran çok zor. Fakat yine de şansınızı deneyebilirsiniz.

5- Aile yürüyüşleri ve etkinlikleri düzenlemek.

Ona yasaklar koyarken kendim bütün gün bilgisayar ve telefon başındaydım. Bunu söyleyen oğlumdu. Bana yasak koyuyorsun ama sen bütün gün bilgisayar başındasın. Buna verilecek bir cevabım yoktu ve kendime de bir sınır koymaya karar verdim. Fırsat buldukça oğlumla çizgi film izlemeye başladım. Kitap okuyor fıkra anlatıyor ve masal uyduruyorduk. Havalar ısındıktan sonra yürüyüşlere başlayacağız...
[post_ad]
6- Her türlü baskı ve tehdide direnmelisiniz :)

En önemlisi bu, oğlumdan pek çok tehdit ve şikayet aldım. Genellikle evi terk etmekle ve gitmekle tehdit etti. Çoğu isteğinin başında süreyi arttırmak veya tamamen kaldırmak vardı. Bir kaç kere isteğini kıramayarak süreyi arttırdım, ama bunun geçici olduğunu söyledim ve süreyi tekrar eski haline getirdim. Sonunda kabul etti zor oldu ama sonunda başarmıştım.

7- Babaanne ve Dede faktörüne dikkat.

Bana bilgisayar konusunda kızan Annem ve Babam mevzu bahis torunları olunca "ne olacak oynasın çocuk" şeklinde yaklaşmaktan geri durmadılar. Burada kararlı olmanız çok çok önemli "aman dikkat".

8- Evde kendinize mutlaka müttefik bulun.

Eşinizle mutlaka konuşarak bunları uygulayın. Eğer eşiniz size destek olmazsa işiniz çok zor ve neredeyse imkansız.

9- Eğer evde birden fazla bilgisayar canavarı varsa.

O zaman her birine bir zaman çizelgesi yapın ve ona göre bilgisayarda kullanıcı adı açın. Zamanı ona göre ayarlayın. Belki de ilk defa bilgisayar yüzünden kavga çıkmayacak bu sayede.

10- Tatlı dil kullanın.

Bilgisayar çağımızın gereci. Çocukken sokakta oynadığım, terlediğim ve eğlendiğim zamanı hiç bir şeye değişmem. Ama ne yazık ki artık insanların sokaklara güveni azaldı. Etrafıma baktığımda çok az çocuğun sokakta oynadığını görüyorum. Genellikle ebeveynleri yanlarında oluyor. Şehrin en büyük dezavantajı belki de bu...

Ebeveyn olarak sert yasaklar koymak yerine daha sakin ve tatlı dille konuşun. Unutmayın, bilgisayar oynamak hakkı. Asıl amacımız sadece bilgisayar oynamakla vaktini harcamaması, başka şeylere de vakit ayırmasını da sağlamaktır.

Bilgi Erdemdir - Kişisel Gelişim Sitesi

Çocuk eğitiminde, anne babanın çocuk odaklı yaşamaları önemlidir. Anne baba, çocuğunun geleceği için kendi rahatından fedakârlık yapabilmeli. Bir evin en büyük ürünü çocuklardır. İyi fabrika kurulabilir, iyi iş adamı olunabilinir, gökdelenler yapabilir ama toplumun geleceğine iyi bir çocuk yetiştirmek bunlardan daha önemlidir.

- Nevzat Tarhan
Çocuğunuzu Bilgisayarın Elinden Kurtarmanın Yolları Reviewed by bilgierdemdir on 17:53:00 Rating: 5

1 yorum:

Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi kullananlar Kullanım Koşullarını ve Gizlilik İlkesi'ni kabul etmiş sayılır. Sitedeki yazılar ve diğer metaryaller bilgi verme amaçlıdır. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri, sadece bilinçli olarak doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.
Bilgi Erdemdir | Bir Kişisel Gelişim Blogu © 2014 - 2020
Alt Yapı Blogger, Tasarım ve Yazılım Ender Çene

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.