Top Ad unit 728 × 90

Güncel

recent

Herkesin yeri doldurulabilir yalanı ve diğer iş yalanları


Herkesin yeri doldurulabilir.
Gerçekten öyle mi? Bunu her iş verenden ve her çalışandan duyduk. Gerçeklik payı ne kadar. İş veren için eleman çok sözü bunu destekler nitelikte. Fakat bir elemanın iş yerine adaptasyon süresi 1 yılla 3 yıl arası değişiyor. İş yerine adapte olduktan sonra ondan daha yüksek verim ve fayda alınıyor. Eğer denildiği gibi bir kişinin yeri kolayca dolduruluyor olsaydı, İş veren çok hızlı kararlar verip kişiyi gönderebilirdi. Fakat çoğu zaman öyle olmuyor değil mi? Endüstri devrimi iki şeyi kanıtladı. Makineler insanlardan çok daha hızlı iş yapabiliyor ve Bir insanın ulaştığı yeteneğe makine asla ulaşamıyor. Kısaca Endüstri devrimi sayesinde çok fazla kürdan üretilebiliyor. Ama bu insanın sanatsal yaklaşımına hala çok uzak. Her insanın diğer insanlara göre eşsiz olduğu bir yön vardır. Aynı parmak izi gibi. İşte iş hayatında bu çok büyük farklar yaratabilir.[post_ad] Kontrol edemediğini yönetemezsin.
Bir yalan daha "kontrol etmek". Kimi kontrol edebilirsin ki bu hayatta ona baskı kurarak onu ezerek bir süre kontrol ettiğini zannedersin sadece. Kontrol düpedüz kendinizi aldatmanızdır. Gerçek ise doğru diyaloglar kurmaktan geçer. Yönetici ve personel arasında doğru bir diyalog dili varsa asla problem yaşanmaz. Yönetici olarak yapılan en büyük hata insanları yönettiğini sanma hatasına düşmektir. İnsanları yönetemezsiniz. İşleri yönetirsiniz.

[post_ad]
Kırılmadıysa tamir etmene gerek yok.
Bir makine bozulmadan tamir etmeye gerek yoktur. Gerçekten öyle mi. O zaman her yıl arabanıza bakım yaptırmanıza da gerek yok. Çalıştığınız yerde insanların sıkıntılarını dinlemenize de gerek yok. Sonuçta çalışıyor ta ki sorun çıkarana kadar. İşte büyük bir hata. Personeli anlamak onu dinlemek ve sorunlarını irdelemek önemlidir. Bir iş yerinde kişi huzur içinde çalışıyorsa verim artar. Kahve molalarına rahat çıkıyor. Gülüyor ve neşelenebiliyor ise verim artar. Araştırmalara göre doğru aralıklarla verilen mola ve çalışma saatleri personelin performansında artış sağlıyor. İnsanlar makinalara benzemez. Personelinizin iç dünyasını anlamanız her şeyi değiştirebilir...

Herkesin yeri doldurulabilir yalanı ve diğer iş yalanları Reviewed by bilgierdemdir on 11:26:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi kullananlar Kullanım Koşullarını ve Gizlilik İlkesi'ni kabul etmiş sayılır. Sitedeki yazılar ve diğer metaryaller bilgi verme amaçlıdır. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri, sadece bilinçli olarak doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.
Bilgi Erdemdir | Bir Kişisel Gelişim Blogu © 2014 - 2018
Alt Yapı Blogger, Tasarım ve Yazılım Ender Çene

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.