Top Ad unit 728 × 90

Güncel

recent

Motivasyonunuzu düşüren 10 kriterNegatif düşüncelere takılıp kalmak,


Gün boyu düşüneceğiniz şeyleri iyi belirlemeniz gerekir. Güne "işimden nefret ediyorum", "asla verilen şu işi başaramayacağım gibi" düşünceler ile güne başlamayın. Negatif duygularınızı bir günlüğe yazın ve karşılarına olumlu düşüncelerinizi yazın.

Telaş içinde hazırlanmak,Her sabah "ne giyeceğim", "nerede benim anahtarlarım", "cüzdanımı gördün mü ?" diyerek başladığınız zaman motivasyonunuz zaten dibe vuruyor. Ne kadar planlı olursanız motivasyonunuz o kadar artar.

Muhalifleri dinlemeYapıcı eleştirilere her zaman açık olun.Negatif, "bunu yaparsan başarısız olursun" eleştirilerini duymayın. Hayatınızda her zaman birileri sizi eleştirecektir. Bu en yakınlarınızdan da olabilir. Onların bu eleştirilerini dinlemeyin ve oradan uzaklaşın veya konuyu değiştirin. Amaçlarınızı ve hayallerinizi her zaman imkansız bulacak kişiler vardır. Bu bireyler kesinlikle sizin başarılı olmanızı çekemeyecekleri için sizi kısıtlamaya çalışırlar. ONLARI DİNLEMEYİN

Karşılaştırma Tuzağı
"Ahmet şu anda şirketin şu pozisyonunda ben ise hala bu şirkette bir yerlere gelemedim" gibi kendinizi birileri karşılaştırıyorsanız. Motivasyonunuz düşecektir. Başkalarının yeteneklerini başardığı işleri kendinizle karşılaştırmanız bir işe yaramaz. Sizi teşvik edeceği yerde enerjinizi düşürür.  Kendiniz hakkında endişe ederken , hayallerinize ulaşmanız imkansızdır.

Mükemmellik hastalığıÇoğu kişi mükemmel işe ulaşmanın kariyerde zirveye tırmanmada ki en önemli basamak olarak görüyor. Fakat hızlı davranmak, çoğu zaman mükemmel bir iş çıkarmaktan daha önemli olabilir. Bir projede mükemmelliği ararken başkaları çok yol almış olabilir.

Hedefleri doğru belirleyememekHedefler sizi motife eder. Fakat eğer hedeflerinizi doğru sıra ile belirlemediyseniz. Her başarısızlık motivasyonunuzu düşürecektir.
İyi ve başlangıçta kolay elde edilecek hedefler belirleyin, detaylı bir plan yapın ve mutlaka hedeflerinize ulaşmak için yol haritası oluşturun.

Bahanem var


Hayatınızdan, bahaneleri çıkarın. Motivasyonunuzu düşüren en büyük etkenlerden biri bahane üretmenizdir. Başarınızı engelleyen sebeplerden biri de budur. Bahaneler genellikle alışkanlıklarınızı ve rahatınızı korumak için ürettiğiniz sudan sebeplerdir.

Sen buna layık değilsinSen onlar gibi başarılı olamazsın çünkü buna layık değilsin. Yerini bil sen ne başardın ki bunu başarabilesin  gibi duygular motivasyonunuzu düşürür. Olumlu becerileriniz ve başardıklarınız ile ilgili bir liste yapmanız bu duyguyu aklınızdan silecektir.

Sırtınıza taşıyabileceğinizden fazla yük yüklemeyin.
Gün boyunca pek çok şey yapabilirsiniz. Ama bunu tüm hafta hatta tüm ay boyunca yapmanız neredeyse imkansızdır. Bu yük sizi yerle bir etmeye, motivasyonunuzu düşürmeye yeter. Bir anda birden fazla işe odaklanmak, neredeyse imkansızdır. Onun için kaldırabileceğiniz kadarını sırtınıza yükleyin.

Çok fazla hedef koymakHayatınızda başarınızın kaynağı koyduğunuz hedeflerdir. Fakat çok fazla hedef odaklanmanızı engeller ve sonunda sizi yılgınlığa düşürür.
Onun için hedeflerinizi 10 altında tutun.
Motivasyonunuzu düşüren 10 kriter Reviewed by bilgierdemdir on 10:10:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi kullananlar Kullanım Koşullarını ve Gizlilik İlkesi'ni kabul etmiş sayılır. Sitedeki yazılar ve diğer metaryaller bilgi verme amaçlıdır. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri, sadece bilinçli olarak doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.
Bilgi Erdemdir | Bir Kişisel Gelişim Blogu © 2014 - 2018
Alt Yapı Blogger, Tasarım ve Yazılım Ender Çene

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.