Top Ad unit 728 × 90

Güncel

recent

Acıya anlam katmakBu söylediğim biraz arabesk bir yaklaşım gibi gelebilir. Ama aslında psikolojik bir yaklaşım. Bu terapiyi bulan kişi Viyanalı Psikiyatr Viktor Emil Frankl.
1942 yılında tüm ailesi ve kendi toplama kampına düştü. Kampta tam dört yıl kaldı. O kamptan kurtulan tek kişi idi. Yaşadığı acı ve dehşet tahmin bile edilemez. O dönemden miras olarak bu logo terapiyi üretti. Peki bu psikolojik yaklaşım nedir.
İnsanların felaketlerle başa çıkabilmesi için bir yöntemdir aslında.
Hayatı sorgulayan insanlar genellikle daha fazla acıya maruz kalırlar.
Olaylar ve yaşanılanlar aslında tam olarak bizi şekillendirmez. Buna müsaade eden ve nasıl olması gerektiğine karar veren bizleriz.
Bu tamamen bizim bakış açımız ile ilgili bir durum. Birine felaket gelen bir olay bir başkasına önemsiz gelebilir.
Kısaca insanın bakış açısı acının farklı oluşabileceğini anlatır.

Bu durumda acıya anlam katmak dediğimiz durum oluşuyor. Bakış açımızı değiştirdiğimiz ve acıya farklı bir anlam yüklediğimiz an acı değişecek bir süre sonra yok olacaktır.

Buna en iyi örnek Frankl bir hastasıdır. Hasta depresyon ve acıyla mücadele ediyordur. Hasta karısını çok seviyordur fakat karısı ölmüştür. Frankl hastaya peki der sen önce ölseydin Karın nasıl hissedecekti. Hasta karısının da çok üzüleceğini ve rahatsız olabileceğini söyler.O günden sonra büyük bir ilerleme kaydederek iyileşmeye başlar. Frankl göre acıya anlam katmak ve sevgi yüklemek acıyı ortadan kaldırabilir.

Paradoksal Niyet
Korkularınızın karşısına çıkmanız önemlidir.
Nefret ettiğiniz şeyden kaçmak asla çözüme ulaşamamaktır.
Durumu kabullenmek ve savaşmayı bırakmak gerekir.
Örnek
“Kırk yaşındayım ve en az on yıldır bir nevroz hastasıyım. Psikiyatri yardımı aldım, ama aradığım rahatlamayı bulamadım (on sekiz ay terapi gördüm). 1968 yılında verdiğiniz bir konferanstan sonra, birisinin size uçak korkusunu nasıl yeneceğini sorduğunu duydum. Benim de böyle bir fobim olduğu için dikkatle dinledim. “Parodoksal niyet” tekniği sandığım teknikle, ona, uçağın infilak ederek düştüğünü ve kendisini param parça olduğunu hayal etmesini söylediniz! Bir ay kadar sonra 4000 km.lik bir yolu uçmam gerekiyordu ve her zamanki gibi korkuyordum. Ellerim terliyor, kalbim çarpıyordu; o adama verdiğiniz öğüdü hatırladım. Uçağın infilak ettiğini; bulutlardan aşağı doğru süzüldüğümü hayal ettim. Fantezimi bitirmeden, birdenbire, çok sakin olduğumu ve sonuçlandırdığım bazı işleri düşündüğümü fark ettim. Fanteziyi bir kaç kere daha denedim ve kendimi yerde bir kan birikintisinin içinde görene kadar devam ettim. Uçak indiğinde sakindim, hatta yeryüzünün kuş bakışı manzarasından zevk almıştım.” 

KAYNAKÇA :
Alfa Yayıncılık Psikoloji Kitabı
Wikipedia.orgAcıya anlam katmak Reviewed by bilgierdemdir on 22:51:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi kullananlar Kullanım Koşullarını ve Gizlilik İlkesi'ni kabul etmiş sayılır. Sitedeki yazılar ve diğer metaryaller bilgi verme amaçlıdır. Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri, sadece bilinçli olarak doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.
Bilgi Erdemdir | Bir Kişisel Gelişim Blogu © 2014 - 2020
Alt Yapı Blogger, Tasarım ve Yazılım Ender Çene

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.